Párizsi levél: A kövek tolmácsa — Tallózás Shelomo Selinger szobrászművésznél
Párizsi levél
Találkozás Shelomo Selinger szobrászművésszel. Galerie Bernheim Jeune, Párizs
Egy neves kiadó és költő, Bruno Durocher galériájában találkoztam már litográfiáival, ugyanis ő illusztrálta a költő több művét, s már ekkor is meglepett expresszív erejű vízióival, rajzaival, faszobraival és tusrajzaival.
A nagyszabású gyűjteményes kiállításon, a világhírű Bernheim Jeune galériában óriási élmény volt számomra személyesen is találkozni a lengyel-zsidó szobrásszal.
Akárcsak Bruno Durocher, Selinger is egy túlélő, ő is a poklok kapujából tért vissza, s szinte a csodával határos módon menekült meg Theresienstadtból, amikor egy hullahegy tetejére dobva még lélegzett, és egy orvos mentette meg, de hét éven keresztül óriási memóriazavarokkal küzdött és szinte semmire sem emlékezett. Mint fiatal kivándorló, 1946-ban Palesztinába érkezett, s itt ismerkedett meg Ruth-tal, aki valósággal visszavezette az életbe. A Carmel-hegyen sétálva egy fadarabra véste első szobrát, így kezdte művészetét és így tért vissza az alkotáshoz, mely egyben életmentés is volt egyben a számára. Szinte regény az élete, a szobrok, a kövekbe vésett formák, arcok tolmácsolják a művész lényét, a tradíció, a biblia képei örökké visszatérő elemek, a misztika, a metafizika és a víziók mestere áll előttünk. A mosolygó s korát szinte meghazudtolóan fiatal, életvidám művész jiddisül beszélget velem, s nagy öröm a számomra, hogy még nem felejtettem el a mame-losen nyelvet. „Mielőtt apám meghalt, azt mondta: Zaj a mensch – légy egy ember, egy igaz ember.” Ezt mondja Selinger, s mikor e szobrokat nézem, ezt érzem a legerősebben. Az autentikus művész kiáltásai ezek a kövek nyelvén.
A krematóriumokból égbe szálló zsidó mártírok szelleme lebeg előttünk. „Nem felejteni” – a túlélők nevében ezt az üzenetet küldi felénk. Selinger stílusa egyedülálló, a párizsi Beauxarts-on tanult. De egészen egyedül követte útját, akárcsak Lipschitz, Zadkine, a nagy expresszionista művek, szoborcsoportok, a direkt kőbe véső technika mestere. A világ minden táján ismerik monumentális alkotásait, s nem véletlen, hogy őt bízták meg a nagy mártíremlékművek megalkotásával. Drancy, majd Courneuve-ben és a világhírű Yad Vasem-nek készítette Justes című szobrát.
A francia művészeti élet elismert egyénisége több nagy kitüntetés tulajdonosa Monográfiák sora jelent meg életéről, műveiről a legjelentősebb a Felipe Ferré: L’Universe de Shelomo Selinger című könyve, amit a művész délutánonként dedikál a Bernheim Jeune galériában. A századvég, s a közeledő 2000 kapuján a művész tele van tervekkel, optimizmussal. Felesége, gyermekei és unokái között él, a szobrok, a kövek tolmácsa mindenkihez szól, aki belép ebbe a bűvösen szép, gazdag világba.
A Párizsba érkező turistáknak figyelmébe ajánlom ezt a nagyszabású kiállítást, amely a „Bernheim Jeune”-ben látható. (Párizs, 27 Ave Matignon)
Forrai Eszter
Címkék:1999-05