Bármit magyarázunk, nem hiszik el…” – Interjú Tomi Lapiddal
A magyar származású Joszéf (Tomi) Lapid a legutóbbi izraeli választásokon 15 mandátumot szerzett Sinui párt vezéralakja, az új kormány második embere: igazságügy-miniszter, miniszterelnök-helyettes. Korábban a tel-avivi egyetem kommunikáció szakán tanított.
Számos nagy sikerű könyvet írt, éveken át az izraeli televízió vezér- igazgatója, a Maariv napilap szerkesztője és az Izraeli Rádiós és Televíziós Testület elnöke volt. Margit Patríciával arról beszélgetett, hogy a harctéri fölény ellenére Izrael miért áll vesztésre a nemzetközi médiaháborúban.
Amikor a nemzetközi sajtó közli az izraeli híreket, az indulatok a kormányzat vagy egyes politikai csoportok helyett Izrael, és gyakran a zsidóság egésze ellen fordulnak. Stratégiai hiba-e a teljes sajtószabadság háborús helyzetben?
– Az izraeli média nagy része baloldali. Az is természetes, hogy a médiának mindig ellenzéki szerepet kell betöltenie. Vészhelyzetben viszont az amerikai média a példa értékű számomra: csak egy évvel később kezdik bírálni Busht a szeptember 11-ét megelőző figyelmetlenségéit Közvetlenül a tragédia után az amerikai sajtó teljesen egyoldalú patrióta álláspontot foglalt el, ellenzék nélkül. Mindenki, egyhangúan az elnök mögé állt. A két ország között az a különbség, hogy az amerikaiak évtizedeken át békében éltek, mielőtt hirtelen rájuk szakadt ez az idétlenül szörnyű tragédia, melyre elkezdték a himnuszt énekelni. Izrael viszont ötven éve háborúzik, ezért itt nem lehet állandóan a himnuszt énekeim, nálunk a háborúskodás az átlagos helyzet, ehhez mi már többé-kevésbé hozzászoktunk. Ezért a reakcióink eléggé sablonosak.
A kormányzati politika sikerességéhez elengedhetetlen, hogy meggyőző üzenetekkel tudjon előrukkolni a nemzetközi közvélemény alakítására. Sokan az izraeli tájékoztatási politikát okolják a médiaháborúbeli gyöngébb pozícióért.
– A média ma már nem figyel oda arra, hogy mit mondanak, milyen pamfleteket adnak ki a hivatalos körök. Önállóan működik, nem támaszkodik a hivatali propagandára. Tehát nem a propagandisták tehetségtelenek, hanem arról van szó, hogy egyszerűen vesztett helyzetben vagyunk, amikor a televízióban egy teljesen összeomlott ház előtt álló tankot dobáló palesztin kisfiút mutatnak. Ekkor hiába magyarázzuk a bizonyítványunkat.
Az biztos, hogy a képeknek komoly hatásuk van. De mi az oka annak, hogy míg az amerikai közvélemény nagymértékben támogatja a terrorizmus elleni küzdelmet, addig Európa ugyanazokra az izraeli lépésekre. médiaüzenetekre egyre erősebb Izrael-ellenes, antiszemita hullámmal reagál?
– Két évvel ezelőtt Izrael engem delegált az Európa Tanács közel-keleti konferenciájára, négynapos fergetegnek voltam kitéve: minden európai képviselő teljesen gátlástalanul támadott bennünket. Az egész vitában összesen négy, Izraelt támogató felszólalásnak voltam tanúja: ebből kettőt magyaroktól, Bársony János MSZP-s és Eörsi Mátyás SZDSZ-es képviselőtől hallottam, a harmadikat egy keresztény némettől, a negyedik pedig egy zsidó franciától származott, akit elég szimbolikusan Dreyfusnak hívtak. Viszont érdekes, hogy míg a média képei szinte teljesen ellenünk hangolták az európai közvéleményt, az amerikaiak mellettünk állnak. Az ellentétes reakciókból azt a következtetést vontam le, hogy a kormányzatoknak és a parlamenteknek nagyobb befolyásuk van a közvéleményre, mint gondolnánk. Igaz, hogy az európai politikusok is maximálisan ellenzik a terrort – mivel őket is fenyegeti -, de az európaiak az egész konfliktust egy egyszerű tézisre redukálták: minden rossznak a Területek megszállása az oka. Bármit is magyaráz nekik az ember, nem hiszik el. Pedig már az izraeli baloldal is rég kiábrándult Arafatból.
Camp Dávid óta…
Pontosan. Ekkor válaszolt Arafat intifádával Barak javaslatára, hogy a békéért cserébe visszaadjuk a területek kilencvenhét százalékát, és felosztjuk Jeruzsálemet. Nem sikerült megértetnünk Európával, hogy nem a megszállás fordítja Arafatot ellenünk: ő épp akkor indult harcba, amikor közöltük vele, hogy megszüntetjük a megszállást. Ezen a téren nem sikerült megmagyaráznunk a bizonyítványunkat.
Az Izrael-ellenes köz– és politikai hangulat gyakran képződik le antiszemita diskurzusokban. A zsidóellenes történelmi hagyomány, és a gyakran palesztinpárti tájékoztatás mellett milyen politikai és gazdasági tényezők játszanak szerepet Ön szerint az európai antiszemita hullám erősödésében?
Az antiszemitizmus Csurkától Haiderig ma is végigfut Európán, de szerintem ennek aránylag kis befolyása van a közvéleményre. Megjegyzem, érdekes jelenség, hogy az Európa Tanács találkozóján – talán épp az Európai Unióhoz való csatlakozásuk reményében – a hagyományosan antiszemita országok mutatkoznak támogatóbbnak Izrael politikájával kapcsolatban. Ennél fontosabbnak tartom viszont a muzulmán propaganda hatását, mely azért erősebb itt, mint Amerikában, mert az unió területén tíz-tizenkétmillió arab választó él. A harmadik befolyásoló tényező a főként Észak- Európában gyökerező radikális baloldal, mely Izraelben amerikai koalíciós partnert, közel-keleti globalizátort lát. Sokan azt mondjak, hogy haragszanak Amerikára, amiért minket támogat, de az Európa és Amerika között egyre élesedő hatalmi harc következtében valójában azért haragszanak ránk, mert Amerika támogat minket. De ha megegyezünk az arabokkal, a radikális baloldal befolyása sokkal gyengébb lesz.
– Amikor az ENSZ-jelentés egyértelművé tette, hogy a dzsenini menekülttáborban az izraeliek nem rendeztek tömegmészárlást, a média pillanatok alatt ejtette az ügyet, így sokakban nem kérdőjeleződött meg a korábban bemutatott, holttesteket ábrázoló képek valóságtartalma. A Haarec izraeli napilap értesülései szerint sem a hírügynökségek, sem a nagy televíziós csatornák nem jártak a táborban, hanem a palesztin Rímesektől átvett felvételeket cirkuláltattak más temetőkből kiásott, a tévések félrevezetéséért átszállított holttestekről.
A palesztin tévéseknek nincs választási lehetőségük, ha életben akarnak maradni, kénytelenek kiszolgálni a propagandagépezetet. Dzseninbe egyébként nem csak holttesteket szállítottak a palesztinok az izraeli katonaság kivonulása után, az állítólagos mészárlás bizonyítékaként, hanem döglött kutyák és macskák tetemeit is szétszórták, hogy a bűz nagyobb legyen.
Ekkor az izraeli baloldal is megismerhette a palesztin vezetés valódi arculatát. Rövid távú célként immár ők sem a békét, hanem a telepekről való kivonulást és a palesztin demokratikus átmenet támogatását tűzték a zászlajukra.
A baloldal Camp Dávid óta elveszítette a talajt a lába alól. Arafat kis híján megsemmisítette az izraeli békemozgalmat, mert minden olyan alapvető tételt, amelyre a békemozgalom építkezett, elvetemült módon megtagadott. A baloldal többek között azért sem képes felocsúdni, mert a palesztinoknál nincs békemozgalom, így nem képes azzal érvelni, hogy a másik oldalon is vannak, akikkel együtt kell működnünk ahhoz, hogy egy nagy békemozgalom egyesítse a két ellenfelet. A világ nagy részében értelmiségiek, írók, költők, akadémikusok és művészek állnak a békemozgalmak élén, mint a megértés, az emberi szeretet, a humanizmus letéteményesei. Az arab világban viszont épp ez a csoport vezeti az Izrael-ellenes propagandaháborút. Egyiptom és Izrael között évtizedek óta béke van, de az egyiptomi értelmiségiek minden csoportja bojkottálja Izraelt. Ha egy egyiptomi újságíró el mer jönni Izraelbe, akkor a sajtó kiveti magából. Ha egy egyiptomi orvos felszólal Izraelben egy konferencián, akkor a konferencia után már nincs hova visszamennie, mert az orvosszövetség bojkottálja. Az arabok közül Izraelnek egyedül a palesztinokkal van élő kapcsolata: nekik sincs békemozgalmuk, de ők legalább nem bojkottálják az izraeli békemozgalmat, és legalább elismerik, hogy lehet az izraeliekkel tárgyalni, beszélni, és kapcsolatot fenntartani.
– Bár a békemozgalom tiltott, Arafatnak egyre erősebb ellenzéke van, mely támogatná az Izrael által kezdeményezett demokratikus politikai változásokat. Szakértők szerint a második intifádának az előzővel ellentétben nincs tömegbázisa, valójában gerillaháborúról van szó.
Most, a nagy földrengések után tapasztalható szeizmikus reakció tanúi vagyunk, ezer kisebb utórengés kíséri a jelenséget. A palesztinokat megdöbbentette, hogy számításaikkal ellentétben a világ szavakkal igen, de tettekkel nem állt egyértelműen melléjük. Izrael bevonult az arab városokba és menekülttáborokba, és tudtára adta a palesztinoknak, hogy ha túlzásba viszik a terrorizmust, móresre tanítja őket. Most próbálják levonni ennek a leckének a tanulságait. Valóban meggyöngült Arafat hatalma, mert a palesztinokban tudatosult: ahelyett, hogy Arafat békét teremtett volna, és fellendítette volna a palesztin gazdaságot, két éve egyik szenvedésből a másikba taszítja a népét, és mindehhez semmi pozitív eredményt nem tud felmutatni. Leginkább az ábrándította ki őket, hogy az arab világ sem segített. Az arab világnak is vannak fenntartásai Arafat közel-keleti politikájával szemben. Szaúd-arábiai béketerv ide vagy oda, az arabok nem hajlandók Arafat muzsikájára táncolni. Félnek attól, hogy a zendülések átterjednek Jordániába és Egyiptomba, ami aláássa a közrendet. Ezért elég erős palesztinellenes hangulat van az arab uralkodók körében is.
A beszélgetés vége felé egyre inkább úgy tűnik, hogy ön szerint nem a médiaháború, nem az üzenetek jellege és értelmezése a legfontosabb, hanem a politikai lépések.
– A helyzet ennél összetettebb, egy példával elmagyarázom. Mose Dajan külügyminisztersége idején alakult egy tanácsadó csoport közéleti emberekből, melynek én is tagja voltam. Abban segítettük Dajant, hogy megértessük külföldön az izraeli politikát. Amikor találkoztunk vele, megmondtuk, hogy milyen politikát kell folytatnia ahhoz, hogy jó benyomást tegyünk a külföldre. Erre ő azt felelte: „Nem azt kérdeztem, hogy milyen politikát folytassak. Én arra kértem magukat, hogy magyarázzák meg a politikámat!” A válaszom tehát az, hogy nem irányíthatjuk Izrael életbevágóan fontos politikai lépéseit aszerint, hogy milyen befolyással lesznek az országimázsra. Azt kell tennünk, ami a legjobb és a legfontosabb az országnak, és aztán próbáljuk megmagyarázni, több-kevesebb sikerrel.
Címkék:2003-05