Az illúziók vége
Az illúziók vége
Auschwitzi jegyzőkönyv, közli és a kísérő tanulmányt írta Haraszti György,
Múlt és Jövő Kiadó, Budapest, 2005 (117 oldal, 1944 Ft).
A vészkorszak történetének alapvető fontosságú dokumentumai azok a beszámolók, amelyek Auschwitzi jegyzőkönyvek néven váltak ismertté. A szakirodalom hármat tart nyilván közülük, a Vrba-Wetzler- és a Rosin-Mordowicz-jelentést, valamint a „lengyel őrnagy”, Jerzy Tabau visszaemlékezését. Mindannyian Auschwitzból szöktek meg 1943 tele és 1944 tavasza között. Hiába mondták el, egyébként nem elsőként, hogy mi történik valójában a deportált zsidókkal, a jegyzőkönyvek nem érték el céljukat. A világ közvéleménye közömbös maradt, akik pedig hatalmuknál fogva tehettek volna valamit, legtöbbször a tétlenség kényelmét választották az egyetlen morálisan vállalható magatartással, a cselekvéssel szemben. Alapszövegekről van tehát szó, amelyek azonban eddig méltatlanul kevés figyelemben részesültek. A kiadás tényének ezért mindenképpen örülni kell, még a kifogásolnivalók ellenére is.
Kezdjük a borítóval, amelyen Van Eyck festménye, A bárány imádása látható. Egy könyv megítélésénél persze nem a külső a leglényegesebb szempont, mégis úgy érzem, tévedés volt éppen ezt a képet választani. Ennek ellenkezőjéről Kőbányai János Auschwitz evangéliuma című, nehezen követhető esszéje sem győzött meg, amely a hagyományos utószavaktól eltérően valósággal rátelepszik a könyvre. A borító tulajdonképpen a történelmi dokumentumok átértelmezésének eszköze, kapcsolódása a főszöveghez csak az epilógus elolvasása után válik többé-kevésbé érthetővé. Kőbányai mondanivalójának lényege, ha jól értem, az, hogy a jegyzőkönyvek evangéliumok, a koncentrációs táborokból megszökött zsidók pedig apostolok, akik hírt hoztak a megváltásról. Később ezt úgy módosítja, hogy maga Auschwitz az evangélium. Értelmezésében a zsidóság az áldozati bárány szerepét tölti be, ami talán indokolhatná a Van Eyck-festmény szerepeltetését, ám a beszámolókban nyoma sincs a szenvedés magasztalásának, mivel műfajukból adódóan a jegyzőkönyvek mentesek az érzelgősségtől. Ez lehetőségeiket ugyan behatárolja, ám lehetővé teszi azt is, hogy a lényegre szorítkozzanak, mellőzve mindent, ami hitelességüket gyengítené. Kevés olyan szöveg van, amely nem igényel kommentárt, ám az Auschwitzi jegyzőkönyvek biztosan közéjük tartoznak.
Haraszti György mindezt maradéktalanul szem előtt tartja Az égő titok – az „Auschwitzi jegyzőkönyv(ek)”-ről 60 év elteltével című kísérő tanulmányában. Nem bonyolódik értelmezési nehézségekbe, inkább a jegyzőkönyvek és a különböző fordításvariánsok keletkezésének körülményeivel, terjesztésük nehézségével foglalkozik. írásának egyetlen hibája, hogy többnyire a Vrba-Wetzler-jelentés érdekli, a másik kettőről viszont jórészt csak a lábjegyzetekben tesz említést.
Nem hagyható szó nélkül a könyv szerkezetének végiggondolatlansága sem. Időnként úgy érezni, mintha a nyomdában összekeveredett lapok sorba rendezésére nem maradt volna idő: a kísérőtanulmány és jegyzetei, valamint a függelékek a páros, a jegyzőkönyvek viszont a páratlan oldalakon kaptak helyet. Így könnyen előfordulhat, hogy olvasás közben hirtelen a másik szövegben találjuk magunkat. Szerencsés lett volna továbbá a kéthasábos tördelés teljes mellőzése is, ami csak a jegyzőkönyvek esetében történt meg. Folyóiratban ez nem lenne zavaró, egy könyvben viszont nagyon is az. A beszámolók ráadásul annak ellenére régies jelleget kaptak, hogy nem hasonmás kiadásról, tehát eredeti dokumentumok változatlan újraközléséről, hanem friss fordításokról van szó. Egyébként is fölöslegesnek tűnik hitelességük ilyen formában történő megerősítése, hiszen egyrészt önmagukért beszélnek, másrészt akit nem érintenek meg az olvasottak, arra más eszközökkel sem lehet hatni.
Az Auschwitzi jegyzőkönyvek fontossága a titok leleplezéséből ered, vagyis annak lehetőségéből, hogy milliók életének megmentéséhez járulhattak volna hozzá. Nem ismerésük egyet jelent saját történelmünk nem ismerésével, bár elolvasásuk az emberiséggel kapcsolatos minden illúziónktól megfoszthat bennünket. Ennyi kockázatot azonban érdemes vállalni.
Csőke Zoltán
Címkék:2006-10