Arab terroristák európai tervei
Levegőbe repülő olajfinomítók, stratégiai pontokon elsüllyesztett hajók, szabotált gázvezetékek, gátak ellen elkövetett merényletek. Ha a Közel-Kelet kénytelen lenne háborúba keveredni, Európa nem táplálhat olyan illúziókat, hogy kimarad az eseményekből: a terroristák ismét akcióba lendülnének.
Szaddám Huszein már jó ideje kidolgozta a maga stratégiáját, és Bagdadban ott van mellette a Földközi-tengeren túli esetleges hadműveletek rendezője, Abu Nidal, Olaszország régi ismerőse azon véres merényletek révén, amelyeket a szervezett és irányított, például a fiumicinói repülőtéren, ahol 1985 decemberében négy palesztin terrorista géppisztollyal és bombával 16 ember halálát okozta. Abu Nidalt Jasszer Arafat, a PFSZ vezetője nem tudja ellenőrzése alatt tartani, és Szaddám Huszein nem véletlenül vele lépett kapcsolatba és nem Arafattal, aki gyakorlatilag túsz az iraki diktátor kezében.
Az európai front haditerveit Bagdadban júliusban készítették el, amikor Abu Nidal az iraki fővárosba hívta össze a világ minden tájáról leghűségesebb „szakembereit”. Ugyanazokat, akik július végén eltávoztak Bagdadból, néhány nappal
Kuvait lerohanása előtt. A „szakemberek” több mint egy hónapja működési területükön tartózkodnak, készen arra, hogy akcióba lépjenek, mihelyt Bagdadból parancsot kapnak rá.
A múlttól eltérően célpontjaikat nem repülőterek és nagykövetségek képezik, habár a terroristák ezeket a létesítményeket korántsem hagyják figyelmen kívül. Ezúttal a terrorista stratégia magasabbra tör. Háború esetén a cél az, hogy a lehető legnagyobb veszteséget okozzák az ellenségnek gazdasági síkon, elsősorban ami az utánpótlást illeti. Jövendő célpontjaik tehát az olajfinomítók és az üzemanyagraktárak, amelyeket Európában nem különösebben őriznek, vagy olykor mindennemű biztonsági berendezés nélkül létesítenek. Emellett a városok közelében vagy egyenesen a lakott városrészek valamelyikében találhatók.
Az Europeónak sikerült olyan információk birtokába jutnia, amelyek az olajfinomítók és az üzemanyagraktárak elleni merényletek célpontjaira vonatkoznak. Az első célpontok az Olaszországban (Genova, Nápoly, Velence, Livorno és esetleg Augusta), a Franciaországban (Marseille és a La Manche-csatorna), a Nagy-Britanniában (London környéke), a Németországban (Frankfurt) és a Hollandiában (Rotterdam) található létesítmények lennének. A terrorista szervezet – információink alapján – más akciókat is tervez: Olaszországban az algériai gázvezeték megrongálását, esetleg elzárását; Nagy-Britanniában merényletet a Temzén létesült korszerű zsiliprendszer ellen, amely szabályozza a tengerár alakulását és lehetővé teszi a nagy teherszállító hajók folyamatos és biztonságos közlekedését. Állítólag palesztin „kamikazék” két csoportja máris azokon a hajókon található, amelyeket adott pillanatban el kell süllyeszteni a Szuezi-csatorna legszűkebb szakaszán, hogy legalábbis időlegesen meggátolják a Földközitenger felől érkező tankhajók és hadihajók navigálását.
Olyan stratégia ez, amely a minimális kockázatot és veszteséget a maximális rombolással kívánja összekötni, kiváltképpen ami az olajfinomítókat illeti. E terrorista terv megvalósításának rendkívül súlyos következményei lennének Olaszországban. Elég arra gondolni, hogy lángokban áll Nápoly, Marghera, Genova vagy Livorno (ahol az olajfinomítók és üzemanyagraktárak lakott központokban találhatók), máris láthatjuk, hogy az anyagi károkon túl sok százezer embert fenyegetne az a veszély, hogy váratlanul belesodródik egy háborúba. Olyan háborúba, amely nem a televízió képernyőjén jelenne meg a lakásokban, hanem az ajtón, az ablakokon keresztül hatolna be. Nem nehéz elképzelni, hogy ez milyen politikai következményekkel is járna.
A PFSZ vezetője, Jasszer Arafat az utóbbi években olyan békepolitikát folytatott, amely 1988-ban Izrael Állam elismerésében csúcsosodott ki. Azóta a PFSZ Szaddám által támogatott ellenzéki csoportjai Arafat hatalmának aláásására törekednek. Nem véletlen, hogy Bagdadba tette át székhelyét Najef Havatmeh (a Demokratikus Front Palesztina Felszabadításáért főtitkára), Abdul Rahim Ahmad (az Arab Felszabadítási Front vezetője) és Abu Abbász (a Palesztin Felszabadítási Front vezetője), a már említett Abu Nidalon kívül.
És az sem véletlen, hogy George Habbas, Arafat régi ellenlábasa éppen az utóbbi napokban érkezett Bagdadba damaszkuszi támaszpontjáról. Habbas 1976 óta nem járt Bagdadban: e tizennégy év alatt mindig a szíriai Asszad elveihez állt közel. Most úgy tetszik, hogy a Szaddám és Habbas között szeptemberben létrejött találkozó olyan tényre világít rá, amelyet egyre nehezebb megcáfolni: a PFSZ tényleges vezetője már nem Jasszer Arafat. A vezető neve Szaddám Huszein.
Daniele Protti (Részletek az Europeo 1990. szeptember 14-én megjelent cikkéből.)
Címkék:1990-12