A Szombat válaszol
Berkes Lajosné, Budapest. Gatter László bíró tevékenységéről ejt egy-két megszívlelendő szót levélírónk: „Hogy is van ez?” – teszi fel jogosan a kérdést – dr. Péntek László bírótól elvették a Szent Korona és annak szerkesztője, Romhányi ügyének tárgyalását (a vád közösség elleni izgatás), és átadták a felsőbb igazságügyi szervek Gatter Lászlónak. Jogilag nagyon is kifogásolható indoklással. Gatter viszont írja B.L. mint a demokrácia „elkötelezett híve” a sajtó szabadságát és a szólásszabadságot féltve sehogy se bírta elhatározni magát, hogy elmarasztalja Romhányi úrékat. Ezek után sietett dr. Balsai István Gatter Lászlót a Pest Megyei Bíróság elnökének kinevezni. Lám, önként adódik a következtetés, így is lehet manapság érdemeket szerezni és a ranglétrán feljebb lépni. „Kérdem a tisztelt szerkesztőséget – így B.L. – nem kellene-e Önöknek kihegyezett tollal megszellőztetni az esetet?”
Némi iróniával: ezt az ügyet bármeddig szellőztetik, büdös marad. De félretéve a tréfát, reméljük, az Alkotmánybíróság döntése nyomán immár rövidesen megszületik az elmarasztaló ítélet.
Weisz Sándor, Budapest. „Bélyeggyűjtés a szenvedélyem. Mégpedig zsidó témájú bélyegek érdekelnek” – írja W.S. levelében. Legutóbb kellemes meglepetésben volt része. „A zsidók spanyolországi kiűzetése 5oo. évfordulója alkalmából nagyon értékes, ízléses kivitelű blokkot bocsátottak ki Izraelben. S izraeli gyűjtőtársaim megküldték nekem az új bélyegsort.” Szinte egyidejűleg érkezett W.S. számára Bulgáriából hasonló témájú bélyeg: az első szefárd zsidók bulgáriai letelepedésének 5oo. esztendejére emlékeztető darab. Levélírónk ezzel kapcsolatban megjegyzi: a bolgárok megtagadták a zsidók deportálását a negyvenes években. A bolgár főpapok kimentek az utcára tüntetni, s így juttatták kifejezésre tiltakozásukat az Európában folyó deportálások ellen. (Bár nálunk is megtették volna!) „Nem lehetne erről bővebben írni a Szombatban?” – kérdi W.S. Válaszunk: lehet, és az ősz folyamán próbálunk sort keríteni rá.
Szigetvári Éva, Bécs. „Az volna az óhajom – írja -, hogy a Szombat behatóbban foglalkozzon az ifjúság problémáival. Elsősorban a zsidó ifjúságra gondolok, vagyis legyen a lap ifjúság centrikusabb. Felhívnám a figyelmet arra, hogy a zsidó társadalmi élet jelentős karéja a három zsidó gimnázium és az ifjúsági szervezetek körül tömörül. Épp ezért a problémáikkal, gondjaikkal, örömeikkel többet kellene foglalkozni a lapnak. Elnézést a kritikai észrevételekért.”
Címkék:1992-06