A sport leküzdi a mozgáskorlátokat
Még a legsúlyosabb eseteket sem utasítják el az izraeli lián Mozgássérültek Sportközpontjában, mely Ramat Gan településen,Tel Aviv közelében található. Sőt, annak munkatársai keresik meg azokat a mozgássérült fiatalokat, akiknek szülei nem bíznak a terápiás edzésben.
– Szülők, akiknek gyermeke súlyos agyi bénulásban szenved, gyakran mondják nekem, hogy nincs remény. – jegyzi meg Reuven Heller sportigazgató, aki csípőficamával évekre maga is tolókocsiba kényszerült. – Mi rövid idő alatt bebizonyítjuk nekik, hogy tévednek.
Az aktív és értelmes életet kínáló lián Központ, a világ hasonló intézetei sorában az egyik legnagyobb, és rehabilitációja igen hatásos. A 2500, túlnyomórészt gyermek és fiatal ápoltját 45 edző és 200 önkéntes segíti. A létesítmények között nyitott és fedett uszoda, futópálya, tornatermek, teniszpályák találhatók.
Gyógymódjuk: a szeretetet és a végtelen türelmet kemény fegyelemmel társítják. A társadalom gyakran sajnálja és elkényezteti a mozgássérülteket, de náluk ilyesminek nyoma sincs. Ha valaki elesik és megüti magát, föl kell tápászkodnia. Arra tanítják a sérülteket, hogy ne sajnálják önmagukat.
Az 1950-es években a gyermekbénulásban szenvedtek között volt Itzhak Perlman, a világhírű hegedűművész. Mint mondja, a sport által szerezte meg a pályájához szükséges önbizalmat. A jelenleg New Yorkban élő Perlman állt az élére a tengerentúli pénzgyűjtő kampánynak, amelyből a Központ évi 800 000 dolláros költségvetésének java része származik.
A gyermekbénulás felszámolása utána a Központ fő szakterülete az agybénulás – egy motorikus diszfunkciót okozó agykárosodás – lett, de még az ebben a betegségben szenvedők között is van, aki alkalmas a Kinneret-tó átúszására.
– Arra törekszünk, hogy megváltoztassuk a gyermek negatív önértékelését. – mondja Mose Raskesz, a Központ igazgatója. – Ha egy iskolai osztályból épp egy mozgássérült gyerek az egyetlen, aki átússza a tavat, ez nagymértékben javítja az önmagáról alkotott képét.
A mozgássérülteket a versenyre is ösztönzik. Olyannyira, hogy az 1968-as Mozgássérült Olimpiát az lián Központban tartották. Az lián és a hadi- rokkantakkal foglalkozó, közeli Beit Halochem Intézet tevékenysége révén Izrael a mozgássérült sportok terén világszínvonalúvá vált.
A mozgássérültek 1988-as szöuli és az 1992-es barcelonai paraolimpiáján az izraeli sportolók több tucat érmet nyertek. Az lián Központ célja elsősorban mégis az, hogy tagjai munkába álljanak, házasságot kössenek, és normális életet éljenek. – Végül is arra törekszünk, hogy fölöslegessé tegyük magunkat – magyarázza Heller. – Legnagyobb örömünk, amikor egy gyerekben elég önbizalom van ahhoz, hogy belépjen egy rendes sportklubba.
Címkék:1994-02