Roy Cohn – Trump zsidó származású, meleg mentora
Az idei Oscar-díj átadó egyik drámája volt az, hogy nem az esélyes Jeremy Strong, hanem Kieran Culkin kapta a legjobb férfi mellékszereplő díját. Culkin rövid beszédében is dicsérte Strong alakítását. A 46 éves Strong alakította Roy Cohnt, a Magyarországon is bemutatott Trump filmben, amit A Trump-sztori (The Apprentice) címmel vetítenek Budapesten.

David Schine, Roy Cohn és Joseph McCarthy szenátor
Nem kétséges hogy Trump életében és karrierjében az egyik legfontosabb személy Roy Cohn, a zsidó származású meleg ügyvéd volt.
Cohn egész életében tagadta, hogy meleg, és mindig kényelmetlennek tartotta azt is, amikor származására célzást tettek. Távol tartotta magát a zsidó szervezetektől és rendezvényektől.
Több évtizedes barátság kötötte össze Cohnt és Trumpot. Cohn a mostani elnök bizalmasa, ügyvédje volt. Szinte elválaszthatatlanok voltak. A majd 20 évvel idősebb Cohn nem csupán az ifjú Trump ingatlan ügyeit intézte, de politikai ambícióit is legyezgette, és gyakran kényes személyes ügyeit is sikerült elsimítania.

Roy Cohn és a fiatal Donald Trump (Forrás: Youtube screenshot)
Roy Marcus Cohn mindössze 59 évet élt, 1986-ban AIDS-ben hunyt el. AIDS betegségét is titkolta, azt állította, hogy az májrák.
Ismert és gazdag zsidó családban született New Yorkban. A család a demokratákat támogatta, apja ismert ügyész, majd bíró New York Bronx negyedében. A kis Roy egyedüli gyerekként nőtt fel. Édesanyja, Dóra viselte a nadrágot a családban, féltette Royt, aki édesanyja haláláig vele lakott.
Cohn egyfajta csodagyerek volt. Alig 20 éves, amikor jogi diplomát szerez a Columbia Egyetemen, és fényes karriert jósolnak neki.
Már huszonévesen aktívan részt vesz az amerikai kommunisták elleni hajtóvadászatban. 1953-ban Joe McCarthy szenátor jogi tanácsadója, és szerepe volt a Rosenberg-perben is. Főleg abban, hogy Ethel Rosenberg is a villamosszékben végezte. A zsidó származású házaspárt, Ethel és Julius Rosenberget, kémkedésért ítélték el. A Szovjetunió javára kémkedtek.
Cohn később ismert sztárügyvéd lesz annak ellenére, hogy a McCarthy szenátor által vezetett bizottság sok esetben bizonyítékok nélkül vádolt meg prominens amerikaiakat. Az „Amerika-ellenes tevékenységet” vizsgáló bizottság ténykedése számos esetben lejáratás és boszorkányüldözés volt.
De amikor pletykák kezdtek terjedni arról, hogy McCarthy szenátor maga is szexuális kapcsolatokat ápol fiatal férfiakkal, és Roy Cohn szeretője éppenséggel a szenátor egyik beosztottja, David Schine, a szenátor nevével fémjelzett hajtóvadászatok véget értek.

A Cohn család, Roy Cohn jobbról a második, édesanyja Dora a balszélen
Joseph McCarthy szenátor soha nem nősült meg és szexualitása azután került rivaldafénybe, miután többször látták Milwaukee-ben a White Horse Inn nevű meleg bárban. Később számos újságcikk is megjelent erről, sőt, tavaly a Showtime csatornán mutatták be a Fellow Travelers (Társutasok) c. történelmi TV sorozatot, amelyik ezt a témát dolgozta fel. Lillian Hellman a neves drámaíró, a Roy Cohn, David Schine, Joseph McCarthy triót kajánul “Bonnie, Bonnie and Clyde”-nak nevezte.
Cohn ügyvédként kliensei között tarthatott számon híres politikusokat, milliárdosokat és maffiózókat is, köztük a hírhedt maffia-főnököt, Tony Salernót. Imádta a luxust, a jó éttermeket, a mexikói nyaralásokat és méregdrága Rolls-Royce gépkocsival furikázott.
1967-ben édesanyja elhunyt. Ezután egyre gyakrabban bulizik fiatal férfiakkal is.
Sokszor partizik a fiatal Donalddal is, akinek imponál az agresszív, állandóan támadó ügyvéd, akinek a jelszava az, hogy „Soha ne kérj bocsánatot!”
De amikor Donald Trump megtudja, hogy Cohn AIDS-ben szenved, egyik-napról a másikra minden kapcsolatot megszakított vele. Cohn magányosan, elszegényedve hunyt el. Utolsó éveiben ügyvédi jogosítványát is elveszítette, nem praktizálhatott.

Roy Cohn betegen és magányosan
Titokban temették el, New York államban, a Ridgewood, Queens megyei temetőben nyugszik a családi sírhelyen.
Trump élesen támadta a mostani filmet, sőt, perrel is fenyegetett. Időzítését olcsó lejáratásnak nevezte, és különösen első felesége, Ivana, megjelenítését kifogásolta. A néhai Ivana ugyanis erőszakkal is megvádolta Trumpot egykori válásuk során, de azt később visszavonta. A film írója, Gabriel Sherman számos fenyegetést is kapott, többek között antiszemita gyűlölködő üzeneteket is.
A filmszakma viszont egyetértett abban, hogy Jeremy Strong Roy Cohn alakítása az év egyik legjobbja volt.