Öt ország szankcionálja Ben Gvirt és Szmotricsot a telepesek által elkövetett erőszak miatt
A szélsőjobboldali miniszterek kifogásolják az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália, Norvégia, Új-Zéland beutazási tilalmát és vagyonuk befagyasztását; Izrael külügyminisztere „felháborítónak” nevezte az intézkedéseket.

Becalel Szmotrics és Itamar Ben Gvir
Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és Norvégia kedden közölte, hogy befagyasztják Itamar Ben Gvir izraeli nemzetbiztonsági miniszter és Bezalel Smotrich pénzügyminiszter vagyonát, és megtiltják a beutazást, mert „szélsőséges erőszakra buzdítottak” a ciszjordániai / nyugati parti palesztinok ellen.
„A telepesek által elkövetett erőszakot szélsőséges retorika szítja, amely a palesztinok otthonukból való elűzésére szólít fel, erőszakra és emberi jogi visszaélésekre buzdít, és alapvetően elutasítja a kétállami megoldást” – áll az öt ország külügyminisztériumának közleményében.
Az elmúlt két évben a ciszjordániai palesztin falvakat egyre több támadás érte szélsőséges izraeli telepesek részéről. A támadások az esetek túlnyomó többségében büntetlenül maradnak.
A szankciók bejelentése, amely nem közölt konkrét eseteket arra vonatkozóan, hogy Ben Gvir vagy Smotrich – Benjámin Netanjah miniszterelnök vezető szélsőjobboldali koalíciós partnerei – telepes erőszakra buzdítottak volna, felszólította Izraelt, hogy „tegyen érdemi lépéseket a szélsőséges, erőszakos és terjeszkedő retorika megszüntetésére”.
Az öt ország hangsúlyozta, hogy támogatja Izrael biztonságát, és hozzátette: „Arra fogunk törekedni, hogy azonnali tűzszünetet érjünk el Gázában, hogy a Hamász, amelynek a jövőben nem lehet szerepe Gáza irányításában, azonnal szabadon engedje a megmaradt túszokat, hogy megnövekedjen a segélyek száma, és hogy a kétállami megoldás felé vezető útra térjünk”.
A szankciókat Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtökön azt követően hirdették ki, hogy kormánya „további konkrét lépéseket” mérlegel Izrael ellen az újabb gázai offenzíva közepette, a ciszjordániai telepesek elleni szankciókat és a Jeruzsálemmel folytatott kereskedelmi tárgyalások múlt havi felfüggesztését követően. Más nyugati országok, köztük néhányan azok közül, amelyek kedden bejelentették az új szankciókat, hasonló fenyegetéseket fogalmaztak meg.
Ben Gvir és Smotrich kifogásolta az ellenük irányuló szankciókat, de Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszter és Benny Gantz, az ellenzéki Nemzeti Egység párt vezetője is így ttt.
„Túléltük a fáraót, túléljük Keir Starmert is” – írta Ben Gvir az X-en, Meir Ariel izraeli énekes-dalszerző 1990-es slágerét parafrazálva.
Ben Gvir a brit szankciókat Nagy-Britannia 1939-es Fehér Könyvéhez hasonlította, amely korlátozta a zsidók bevándorlását a mandátummal rendelkező Palesztinába.
„Továbbra is Izraelért fogok dolgozni, és továbbra is Izraelért és Izrael népéért fogok dolgozni, félelem és megfélemlítés nélkül” – mondta.
Smotrich a brit szankciókat is „fehér könyvként” támadta, és fogadkozott az izraeli települések bővítésére.
A miniszter elmondta, hogy egy új ciszjordániai település felavatási ünnepségén tudta meg, hogy „Nagy-Britannia úgy döntött, hogy szankciókkal sújt, mert meghiúsítottam egy palesztin állam létrehozását”.
„Az időzítés nem is lehetne jobb” – mondta. „Nagy-Britannia már egyszer megpróbálta megakadályozni, hogy letelepedjünk hazánk bölcsőjénél, és ezt nem hagyjuk még egyszer. Eltökéltek vagyunk, hogy tovább építkezünk”.
Sa’ar zambiai kollégájával, Mulambo Haimbe-vel tartott közös sajtótájékoztatón Jeruzsálemben azt mondta: „Felháborító, hogy a választott képviselőket és a kormány tagjait ilyen intézkedéseknek vetik alá”.
„A jövő hét elején rendkívüli kormányülést tartunk, hogy eldöntsük, milyen választ adunk erre az elfogadhatatlan döntésre” – tette hozzá Sa’ar, aki elmondta, hogy tárgyalt az ügyről Netanjahuval.
Gantz felszólította a brit kormányt, hogy „állítsa le ezt a lépést, amely a globális terrorizmust táplálja”.
„Mélységesen nem értek egyet Smotrich és Ben Gvir miniszterekkel, de a brit kormány által az izraeli kormány miniszterei ellen bevezetett szankciók mélységes erkölcsi kudarcot jelentenek és rossz üzenetet küldenek az egész világnak” – írta Gantz az X-en.
„Izrael Állam olyan ellenséggel harcol, akik bebizonyították, hogy el akarják pusztítani. A nyomásgyakorlásnak és a szankcióknak Iránra, a Hamászra és a hutikra kell irányulniuk” – tette hozzá.
Ben Gvir válaszolt: „Köszönöm szépen, Benny!”
A Ben Gvir és Smotrich elleni szankciók bejelentése egy múlt hónapban közzétett ENSZ-jelentést idézett, amely 1900 telepes támadást számolt össze ciszjordániai palesztin falvak ellen 2024 januárja óta.
A támadások a Hamász 2023. október 7-i támadása után szaporodtak meg, amelyet a gázai háború követett. A héber média egy hónappal a háború kezdete után arról számolt be, hogy Ben Gvir elutasította a Sin Bet figyelmeztetéseit a halálos telepes támadásokról.
Az év elején Smotrich vitát váltott ki azzal, hogy azt mondta, Izraelnek „ki kellene irtania Huwarát”, egy ciszjordániai palesztin falut, ahol telepesek százai hajtottak végre halálos ámokfutást, miután két izraeli testvért lelőttek ott. Smotrich később bocsánatot kért a megjegyzésért. (Times Of Israel)