Egy helyi kezdeményezés után eltűnt a nyilas felirat Ercsiben

Írta: Harsányi Péter - Rovat: Politika

Egy lezárult helyi történetet szeretnék a figyelmükbe ajánlani a Fejér megyei Ercsiből.

A város központjában, a Fő utca 2. szám alatti SPAR falán körülbelül tíz évig az „Ébredj, magyar!” felirat volt olvasható. A fekete betűkkel felfújt szöveg nagyjából két méter hosszú volt, fejmagasságban, egy forgalmas helyen állt.

Az „Ébredj, magyar!” a nyilas mozgalom egyik ismert jelszava, egyben a közkeletűen Szálasi-indulóként emlegetett hungarista induló címe.

2026. március 18-án megkerestem a SPAR Magyarországot, másnap pedig a Hermann Szomszéd Facebook- és Instagram-oldalán írtam a feliratról és annak történetéről. A bejegyzés helyi vitát indított. Többen támogatták a felirat eltávolítását, mások ironizáltak rajta vagy jelentéktelen falfirkának tartották.

A SPAR továbbította a megkeresést az üzletet működtető Sáskáék Kft.-nek. A franchise-partner kérte az épület tulajdonosát, az „ERCSI-ÉRT” Szövetkezetet, hogy távolítsa el a feliratot.

A szövetkezet későbbi írásos válaszában közölte, hogy a falfirkát már az első napon észrevették. Azért hagyták érintetlenül, mert attól tartottak, hogy lefestése után „még cifrább felirat” kerülhet a helyére. Válaszomban felajánlottam, hogy a szükséges festék és henger biztosítása esetén magam végzem el a munkát.

Erre végül nem volt szükség. A szövetkezet a 2026. június 15-én kezdődő héten lefestette a falat, így a körülbelül tíz éve ott lévő felirat eltűnt.

Harsányi Péter vagyok, szociológus, az ercsi könyvtár munkatársa és helytörténeti kutató. 2020 óta kutatom az ercsi zsidó közösség történetét. Temetői sétákat tartok, megemlékezéseket szervezek és levéltári forrásokat dolgozom fel. Az ercsi zsidó temetőt eddig több száz embernek mutattam meg. A holokauszt során kétszáznál is több ercsi zsidó és roma lakost gyilkoltak meg.