Izrael katonai kontingenst küldött Szomáliföldre, miután elismerte a régió függetlenségét
Szomáliföld Szomália északnyugati részén, a Vörös-tengert az Indiai-óceánnal összekötő Báb el-Mandeb-szoros bejáratánál helyezkedik el, a világ egyik legforgalmasabb tengeri útvonala mentén. A terület 1991-ben egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét a polgárháború sújtotta Szomáliától.

Képünk illusztráció
Izrael Szomáliföldre vezényelt mintegy ötven katonát nem sokkal azután, hogy elismerte a szakadár szomáliai régió függetlenségét – közölte hétfőn a Hiiraan Online szomáliai hírportál az ország hírszerzésére hivatkozva.
A szomáliföldi misszióra többnyire afrikai bevándorlóból lett katonákat válogattak össze, főként etiópokat, hogy ne tűnjenek ki a helyi lakosok közül – írta a lap.
A múlt héten Mohamed Juszuf Ali, a régió védelmi minisztere egy tel-avivi üzleti konferencia szünetében arról beszélt, hogy Szomáliföldön nincs izraeli katonai jelenlét, és nem folyik semmiféle tárgyalás izraeli katonai támaszpont létrehozásáról. A tárcavezető elmondta, hogy Izrael valóban közreműködik a szomáliföldi katonák és rendőrök kiképzésében, az izraeli katonai támaszpontról szóló értesüléseket azonban alaptalannak nevezte.
A miniszter a Somali Guardian című lap egy korábbi cikkére reagált, amely azt állította, hogy Izrael hírszerzőközpontot nyitott Szomáliföldön, és egy katonai támaszpont létrehozásáról is tárgyalások folynak.
Szomáliföld Szomália északnyugati részén, a Vörös-tengert az Indiai-óceánnal összekötő Báb el-Mandeb-szoros bejáratánál helyezkedik el, a világ egyik legforgalmasabb tengeri útvonala mentén.
A terület 1991-ben egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét a polgárháború sújtotta Szomáliától. Bár saját kormánnyal, hadsereggel és intézményrendszerrel rendelkezik, függetlenségét a világ országainak többsége továbbra sem ismeri el. Izrael tavaly decemberben elsőként ismerte el hivatalosan a terület függetlenségét; amit Szomália elutasított és a szuverenitása elleni szándékos támadásnak nevezett.
MTI

