Spanyol műsorszolgáltatók az Eurovízióról: Izrael nem kaphatott ennyi szavazatot, biztos csaltak!
A 2025-ös Eurovíziós Dalfesztivál igazgatója hétfőn megvédte az idei verseny eredményeit, válaszul azokra a vádakra, hogy a szavazást manipulálták Izrael javára.

Pedro Sanchez (Fotó: Flickr)
Izrael a második helyen végzett a szombati nagy döntőben a svájci Bázelben.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök ugyanakkor felszólított arra, hogy Izraelt zárják ki minden nemzetközi kulturális eseményről, így az Eurovíziós Dalversenyről is, mert a Hamász palesztin terrorszervezet elleni katonai hadjáratot folytat Gázában.
A spanyol és a belga nemzeti műsorszolgáltatók kételyeiket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy Yuval Raphael izraeli énekesnő a közönségszavazáson (a televíziós szavazáson) az első, a nagy döntőben pedig a második helyen végzett “New Day Will Rise” című dalával. Az osztrák énekes, JJ a “Wasted Love” című dalával és összesen 436 ponttal szerezte meg az első helyet, míg Raphael 357 ponttal végzett.
Raphael kapta a legtöbb szavazatot a közönségtől, 297-et – többet, mint bármelyik a 26 döntős közül –, de a zsűri szavazásán a 14. helyen végzett, ami a második helyezést eredményezte számára az Eurovízió nagydöntőjében.
Martin Green, az Eurovízió igazgatója megvédte az eredmények megbízhatóságát, mondván, hogy nem volt jele “elfogultságnak vagy szabálytalanságnak” az idei verseny szavazása során.
“Az Eurovízióban a jelenleg használt televíziós szavazási rendszer a legfejlettebbnek számít a világon, amely fejlett ellenőrzési folyamatokat, adatbiztonsági mechanizmusokat és a szavazási minták analitikus felülvizsgálatát ötvözi” – mondta Green egy nyilatkozatban. “[A] pontok odaítélése során nem merül fel elfogultság vagy szabálytalanság gyanúja – még a spanyol nézők által Izraelnek adott teljes pontszámhoz képest sem”.”
“Fontos hangsúlyozni, hogy az Eurovíziós Dalfesztivál szavazási művelete a legfejlettebb a világon, és minden ország eredményét egy hatalmas csapat ellenőrzi, hogy kizárjanak minden gyanús vagy szabálytalan szavazási mintát” – tette hozzá Green. ” Független kontroll ellenőrzi mind a zsűri, mind a közönségszavazatok adatait, hogy biztosítsa, hogy érvényes eredményt kapunk. Szavazási partnerünk, az Once megerősítette, hogy az idei nagydöntőben részt vevő valamennyi országban és a világ többi részén is érvényes szavazatot rögzítettek.”
Martin Österdahl, az Európai Műsorszolgáltatók Uniójának (EBU) az Eurovíziós Dalfesztivál ügyvezető felügyelője az EFE hírügynökségnek adott nyilatkozatában hasonlóan vélekedett a szavazási eredmények megbízhatóságáról. Greenhez hasonlóan ő is megemlítette, hogy a szavazási eredményeket a független könyvvizsgáló cég és a holland Once.net vállalat ellenőrzi, és a megfelelőségért felelős felügyelők felülvizsgálják.