Netanjahu: Izrael a következő évtizedben 110 milliárd dollárt költ önálló fegyveriparának kifejlesztésére
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy Izrael 350 milliárd sékelt (110 milliárd dollárt) fordít független védelmi iparának fejlesztésére, hogy csökkentse függőségét más országoktól.

Izraeli gyártmányú Kfir vadászgépek Sri Lankán
„Továbbra is beszerezzük a létfontosságú eszközöket, miközben önállóan fegyverkezünk” – mondta Netanjahu egy új pilóták avatására rendezett ünnepségen.
„Nem tudom, hogy egy ország lehet-e teljesen független, de törekedni fogunk arra, hogy fegyvereinket a lehető legnagyobb mértékben Izraelben állítsuk elő” – tette hozzá. „Célunk egy független fegyveripar felépítése Izrael Állam számára, és a függőség csökkentése bárkitől, beleértve a szövetségeseinket is.”
Netanjahu megjegyzései bő egy hónappal azután hangzottak el, hogy cáfolta azokat a jelentéseket, melyek szerint országa új, 20 évre szóló katonai segély-megállapodásra törekszik az Egyesült Államokkal. A miniszterelnök ehelyett hangsúlyozta: Izrael azon dolgozik, hogy leváljon az amerikai támogatásról.
„Nem tudom, miről beszélnek. Az én törekvésem pontosan ennek az ellenkezője” – mondta Netanjahu a múlt hónapban az ausztrál újságíró kérdésére a The Erin Molan Show című műsorban, egy Axios-jelentés kapcsán, amely szerint Izrael egy új biztonsági megállapodást kíván elérni Amerikával.
Az Axios szerint a tárgyalások alatt álló megállapodás „America First” jellegű kikötéseket is tartalmazna, hogy elnyerje a Trump-kormányzat támogatását. A két ország között jelenleg érvényben lévő, tízéves együttműködési memorandum – a harmadik ilyen megállapodás – 2028-ban jár le. Ez évente mintegy 3,8 milliárd dollár katonai támogatást biztosít Izraelnek, amelyet Izrael szinte teljes egészében az Egyesült Államokban költi el amerikai gyártmányú fegyvereket és felszereléseket vásárolva.
Netanjahu legutóbbi kijelentései az Egyesült Államokban egyre erősödő kritikák közepette hangzottak el. Elsősorban a progresszívek, de egyre inkább néhány konzervatív részéről is bírálatok érik az Izraelnek nyújtott amerikai katonai támogatást, különösen a fiatalabb amerikaiak körében.
„Nos, én azt akarom, hogy a fegyveriparunk független legyen, a lehető legteljesebb mértékben” – mondta Netanjahu a múlt hónapban. „Úgy gondolom, eljött az ideje annak, hogy biztosítsuk Izrael függetlenségét.”
Netanjahu hozzátette, hogy az Izraelnek nyújtott amerikai védelmi segély „csekély töredéke” annak, amit Washington a Közel-Keleten költ.
„Nagyon erős gazdaságunk van, nagyon erős fegyveriparunk, és bár megkapjuk, amit kapunk – amit nagyra értékelünk –, ennek 80 százalékát az Egyesült Államokban költjük el, ami munkahelyeket teremt az Egyesült Államokban” – folytatta, hozzátéve, hogy „még függetlenebb izraeli védelmi ipart” szeretne látni.
Az izraeli miniszterelnök azt is hangsúlyozta, hogy országa soha nem kért egyetlen amerikai katonát sem arra, hogy Izraelért harcoljon.
„Izrael nem kér másokat arra, hogy helyettünk harcoljanak” – mondta. „Izrael Amerika egyetlen szövetségese, amely azt mondja: Nincs szükségünk csapatokra a harctéren, nincs szükségünk amerikai katonákra, akik Izraelben vagy Izrael körül harcolnak. Mi megvagyunk enélkül, megvívjuk a saját csatáinkat – de ezzel fontos amerikai érdekeket is szolgálunk. Így például megakadályozzuk, hogy azok az országok, amelyek azt skandálják, hogy »Halál Amerikára«, nukleáris bombákhoz jussanak, amelyeket Amerika ellen vethetnének be.”

