A roma holokauszt emlékezete

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

A roma holokauszt emléknapján, 2013. augusztus 2. pénteken 18:00 órakor nyílik meg ”Többszörös expozíció – A roma holokauszt emlékezete” című kiállítás a budapesti Gallery8-ban (Budapest VIII. ker., Mátyás tér 13.). A kiállítás kurátora Szász Anna Lujza, a kiállítást megnyitja Böcskei Balázs.

romaholokauszt_szombat_cimlap

Nemes Csaba (cím nélkül)

Van egy kép – a Vas megyei levéltárban, Szombathelyen. Van egy nő, Horváth Erzsébet. Elég sokat tudunk róla: 1920-ban született Rábakeszthelyen, szüleinek neve Horváth Károly és Horváth Rozália. Középtermetű, arca hosszas, haja színe rézvörös. Szemei kékek, hiányzó foga nincs. Vallása római katolikus, foglalkozása napszámos. Elég keveset tudunk róla.

Kiállító művészek: Balogh Tibor, Bogdán János Amigó, Esterházy Marcell, Izsó Andrea, Nemes Csaba, Raatzsch Jenő André, Rudas Klára, Vojnich Erzsébet; Irodalmi reflexiók: Jónás Tamás, Hevesi Judit, Kemény Lili; A kiállítást megnyitja: Böcskei Balázs

A holokausztról való tudásunkban, illetve a holokauszt emlékezetében kitüntetett szerepet játszik a fotó. A képek áthidalják az idő és tér szabta távolságot, kapcsot jelentenek a generációk közötti kommunikációban, és megkönnyítik a másod – vagy többed – generáció számára a múltbeli eseményekkel való azonosulást, az azokra való emlékezést.

Szerte a világon, könyvtárakban, levéltárakban és archívumokban közel kétmillió holokauszt-fotó rejlik, mégis csupán a töredékükről van ismeretünk. Eddig csak néhány kép vált a kollektív emlékezetünk részévé. A magyarországi roma holokauszttal kapcsolatban azonban nem igazán forognak közkézen fényképek s a holokauszt képi kánonjának nem része az az egyébként elenyésző számú felvétel, amely a hazai roma holokauszt hiteles dokumentumának lenne tekinthető.

A kiállítás a roma holokauszt emlékezetét tematizálja a többed-generáció szemszögéből a fotó, pontosabban egy fotó és az annak közvetlen kontextusaként funkcionáló igazolvány segítségével. A kép magáért beszél – ám a beszéd felerősítésére, a fotó körüli diszkurzív tér kialakítására jelen esetben kortárs képzőművészeket és írókat, költőket kértünk fel.

1937. május 12-én bejegyeztetett egy okirat Szentgotthárdon. Rajta egy fekete-fehér kép, melyen Horváth Erzsébet áll, bal kezét csípőjén nyugtatja. A fotó az 59. számú cigányigazolványhoz tartozik.

Kurátor: Szász Anna Lujza
Kurátor asszisztens: Szalipszki Judit
Helyszín: Gallery8
Pontos cím: Budapest VIII. ker., Mátyás tér 13.
Együttműködő partnerek: ERCF, Roma Kultúra Múzeuma (Brno), mecem.sk, Dialog Pheniben Journal
Támogató: Nemzetközi Visegrádi Alap

A kiállítás Facebook oldala ide kattintva tekinthető meg

Címkék:holokauszt, Roma

[popup][/popup]