A marslakó lánya

Írta: Marina von Neumann Whitman - Rovat: Belföld, Hírek - lapszemle, Külföld

Neumann János – a “Marslakó” – lányának emlékiratai

Neumann_A_marslako_lanya_borito_kEmlékiratában Marina von Neumann Whitman beszámol gyermekkoráról, feleleveníti az apjáról őrzött emlékeket. Felvillantja azt a budapesti, művelt, kozmopolita családot, amelyben apja, Neumann János, a modern matematika megteremtője nevelkedett. A marslakó lánya két különleges karrier és egy apa-lány kapcsolat megindító története.

A könyv címében szereplő „marslakó” Neumann Jánosra utal, akit a világ legokosabb élő emberének tartottak. Huszonkilenc éves korában, 1933-ban került a Princetoni Egyetemen alapított Felsőfokú Tanulmányok Intézetébe Albert Einstein mellé. Imádta az erős italokat, a malac vicceket és a gyors kocsikat, úgy öltözött, mint egy bankár, kiválóan szervezett és irányított nagy projekteket.

Én pont akkor váltam felnőtté, amikor e rendkívüli ember élete a vége felé közeledett – írja Marina von Neumann Whitman a könyvben. Neumann János ötvenhárom évesen, halálos betegen került kórházba. Néhány perc múlva apám megkért valamire – emlékezett vissza egyik utolsó látogatására Marina von Neumann Whitman. – Nagyon sajátos és ijesztő kérés volt ez, különösen azért, mert egy olyan ember szájából hangzott el, akit sokan a XX. század talán legnagyobb matematikusának tartottak. Azt szerette volna, ha mondok két egyjegyű számot, amiket majd ő összead, és közli velem az eredményt.

Marina kétéves volt, amikor szülei elváltak, és a gyerektartási megállapodás szerint a kislánynak tizenhárom éves koráig anyjával kellett élnie, utána azonban köteles volt apjához költözni Princetonba. A diplomaosztás utána férjhez ment egy fiatal angoltanárhoz, annak ellenére, hogy Neumann próbálta lebeszélni erről, arra hivatkozva, így sosem fog karriert csinálni és anyagi gondjai lesznek. Elhatároztam, hogy megmutatom: a szellemi és szakmai siker és a mintaszerű család nem feltétlenül egymást  kizáró fogalmak – olvasható a könyvben. És így történt. Marina von Neumann Whitman olyan karriert futott be, amilyet előtte nő nemigen: egyetemi tudományos pályafutást követően Nixon elnök gazdasági tanácsadója lett, majd amerikai nagyvállalatok igazgatótanácsában ült. A General Motorstól 1992-ben távozott, utána visszatért az egyetemi oktatáshoz, a mai napig előad a Michigani Egyetemen.

Marina von Neumann Whitman A marslakó lánya című könyvét Rajki András fordításában jelentette meg az Európa Könyvkiadó.

[popup][/popup]